reklama

Na Slovensku vyrastá kunsthalle európskych rozmerov

Máloktorý občan, žijúci mimo Žiliny vie, že máme Neologickú synagógu navrhnutú svetoznámym nemeckým architektom Petrom Behrensom. Po odídení veľkého množstva židovskej obce zo Žiliny sa synagóga zrušila a v tejto secesnej budove bolo kino. Kino sa v dôsledku zavedenia multiplexov zrušilo. No a teraz tu vyrastá moderná kunsthalle.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

„Cena Bauwelt, ktorú udeľujeme rozbiehajúcemu sa projektu rekonštrukcie Behrensovej synagógy na Slovensku, je vyjadrením našej podpory odhodlaniu tímu mladého architekta a ďalších aktivistov na tak veľký a významný projekt. Postup rekonštrukcie chceme naďalej sledovať a sme zvedaví na výsledok,” povedal v utorok 15. januára prof. Ludwig Wappner v Mníchove na udeľovaní cien časopisu, ktorý vychádza v Nemecku každý týždeň už stoštvrtý rok.

Poďme, ale pekne po poriadku. Kto je Peter Behrens, a čo vlastne je tá Behrensova synagóga?

Tento nemecký architekt a dizajnér sa narodil 14. apríla 1868 v Hamburgu. Keď vyštudoval maliarstvo v Düsseldorfe, a vydal sa za manželku Lilly Kramer, presťahoval sa do Mníchova. Tu pracoval ako maliar, ilustrátor a knihviazač.
Svoj voľný čas trávil najmä v spločnosti umelcov a mníchovských bohémov, medzi ktorými hľadal inšpiráciu a zároveň aj obchodné kontakty.

Na prelome 19. a 20. storočia sa Behrens zoznámil s veľkovojvodom Ernestom Ludwigom Hessenským, ktorý ho pozval do svojej novozaloženej umeleckej kolónie v Darmstadte. Behrens pozvanie prijal a následne tu podľa svojich plánov postavil vlastný secesný dom pričom navrhol kompletne aj všetko zariadenie – od nábytku, cez svetlá až po textílie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



Vďaka tejto skúsenosti sa Behrens rozhodol vydať na dráhu architekta a opustiť neúspešnú kariéru secesného maliara. Ako architekt a dizajnér preukázal svoje schopnosti už na výstave v Turíne v roku 1902, kde navrhol vstup pre nemecký pavilón.
Peter Behrens je považovaný za zakladajúceho člena Mníchovskej secesie a princípy tohto umeleckého smeru významným spôsobom ovplyvnili jeho vtedajšiu tvorbu.

V roku 1921 prijal Behrens pozíciu profesora na Akademie der Bildenden Künste vo Viedni, kde pôsobil do roku 1936, kedy sa na doporučenie Alberta Speera stal vedúcim ateliéru na Preussische Akademie der Künste v Berlíne. V Berlíne učil až do svojej smrti vo februári roku 1940.


NOVÁ SYNAGÓGA V ŽILINE

“V dejinách slovenskej architektúry nemáme veľa mien, ktoré vo svojej dobe znamenali svetovú špičku. Jedno však máme. Je to nemecký architekt Peter Behrens.” Hovorí hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta.

Budova neologickej synagógy patrí k najkrajším a z hľadiska architektúry najdôležitejším židovským stavbám na Slovensku. Stavba stojí na mieste pôvodnej synagógy, postavenej v roku 1881. Túto modernú budovu s kupolou projektoval už spomínaný architekt Peter Behrens. Výstavba prebiehala v rokoch 1928 až 1931.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mníchovský architekt a dizajnér pracoval na pomerne zložitom teréne – priestor bol nerovný, značne zúžený na rohu ulíc a stiesnený medzi budovou pošty a banky. Budove dominuje jednoduchá hlavná sála s úzkymi vysokými oknami, ktorá vystupuje z nižšej prízemnej časti. Tá je z riadkového kamenného muriva ktoré dodáva synagóge monumentálny ráz. Ústredný priestor bol určený pre 450 mužov a na emporách bolo miesto pre 300 žien. Hlavná sála je zakrytá kupolou s priemerom 16 a výškou 17,6 metra


Neologická alebo Nová synagóga je považovaná za jednu z najpozoruhodnejších pamiatok modernej medzivojnovej architektúry s celoeurópskym významom. Od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou a v ankete v roku 2000 ju architekti zaradili medzi 5 najdôležitejších občianskych stavieb 20. storočia na Slovensku. Aktuálne sa hovorí o nominácii do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Budova slúžila po vojne najskôr ako divadelná a koncertná sála, potom ako aula Vysokej školy dopravnej, a napokon, až do roku 2010 ako kino.


REKONŠTRUKCIA

Začiatkom roka 2011 sme sa dozvedeli, že Židovská náboženská obec Žilina hľadá nového nájomníka synagógy. Po uvedomení si dôležitosti záchrany stavby pred možným komerčným využitím sme predložili náš projekt rekonštrukcie a kultúrneho využitia budovy. Po spoločných konzultáciách sme podpísali nájomnú zmluvu so symbolickým nájomným na 30 rokov, čo je podpora vlastníka nášmu zámeru.

Základným zámerom rekonštrukcie je odstránenie zásahov, ktoré nastali v spojení s novými funkciami budovy: konštrukcia hľadiska a javisko, obklady stien, premietacie kabíny. Za prioritu považujeme odstránenie nepôvodných obkladov, znížených stropov a sadrokartónových stien, ktoré priestor uzavreli a dokonca zrušili aj okná a prienik prirodzeného svetla do interiéru. Vďaka tomu sa otvorí aj monumentálna kupola nad hlavnou sieňou. Priestor tak dosiahne pôvodnú výšku 17 metrov.

Pri príprave projektovej dokumentácie spolupracujeme s Krajským pamiatkovým úradom Žilina. Magda Kvasnicová vypracovala dôkladný architektonicko-historický pamiatkový prieskum na to, aby sme rekonštrukciou splnili nároky, ktoré si kladie budova sama. Zaväzujeme sa rešpektovať kultúrne a architektonické dedičstvo, ktoré budova neologickej synagógy predstavuje.

Môžeme sa dočítať na stránke Novej synagógy.


BUDÚCNOSŤ

Zámerom Truc Sphérique (TS), združenia ktoré organizuje prestavbu Novej synagógy, je vytvorenie výstavného priestoru európskeho rozmeru. Čiže priestor s kvalitným kurátorským programom a jasným profilom, ktorý bude kombináciou produkcie výstav a diskusií. Profil chcú ľudia z TS budovať s dôrazom na samostatné výstavy, neformálne vzdelávanie a výskumné aktivity s koncovkou v edičnej činnosti. V priestoroch kunsthalle má byť aj filmový klub a kaviareň.

Garantom kvality budú poradné orgány inštitúcie s medzinárodným zložením: Programová rada (kurátori) a Rada patrónov (podporovatelia a donori). Predpokladané otvorenie je naplánované na rok 2014, čo je však ešte diskutabilné, keďže za cieľ si dala Kunsthalle vyzbierať do roku 2012 50 000 € a do dnešného dňa sa podarilo získať 423 darov v hodnote “len” 20 000€.
Na otvorenie je potrebný 1 milión eur.

Ak vás tento zaujímavý projekt zaujal, neváhajte a prispejte ľubovoľnou sumou na rekonštrukciu Novej synagógy na stránke http://www.kunsthalle.sk/ a zároveň si tak kúpite nesmrteľnosť. Vaše meno, spolu so všetkými darcami bude totiž zvečnené na spoločnej maľbe.

Zdroje:

http://www.novasynagoga.sk/
http://www.zilinadnes.sk/kultura/odovzdavanie-ceny-bauweltu-pre-novu-synagogu
http://kultura.sme.sk/c/6271011/zilina-chysta-svoju-kunsthalle.html



Krištof Budke

Krištof Budke

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent gymnázia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSúkromnéOstatné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu